Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego 15-16.03.2014
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela
Cerkiew pod wezwaniem Świętego Antoniego
Cerkiew pod wezwaniem Świętego Antoniego
Czerwiec 2022
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Świąteczne kolędowanie

Świąteczne kolędowanie

 

 

          Zwyczaje świąteczne związane z okresem Bożego Narodzenia towarzyszą ludności Sądecczyzny od czasów najdawniejszych. Obszar ten jest jednak zróżnicowany etnograficznie i bardzo bogaty pod względem kulturowym. W centrum i na północy naszego regionu, w rozległej Kotlinie Sądeckiej, zamieszkują grupy Lachów Sądeckich, a nie jak błędnie nazywa się tutejszą ludność góralami.

 

          Kultura nasza powstała na styku kultury karpackiej i krakowskiej, w wyniku wielowiekowego oddziaływania i mieszania się elementów pasterskiej kultury góralskiej z elementami rolniczej kultury małopolskiej. Mimo tego przejściowego charakteru, miejscowa kultura wykształciła własną specyfikę - mówi Magdalena Kroh w swojej książce o zwyczajach kolędniczych w Podegrodziu pt. Co to za gwiozdecka nad Osowiom świyci.

 

          Słowo kolęda ma w języku polskim kilka znaczeń. Nam kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi i tworzącymi swoisty nastrój pieśniami na Boże Narodzenie. Kolejne znaczenie dotyczy nazwy obrzędów ludowych tego okresu, podczas których grupy ludzi - kolędnicy, odwiedzają domy. Kolejne znaczenie odnosi się do wizyty kapłana w rodzinach parafii. W tradycji sądeckiej kolędowanie było czymś ściśle związanym ze świętami Bożego Narodzenia, bez którego ciężko byłoby sobie wyobrazić przeżycie tego okresu.

 

          Ten świąteczny czas oczekiwany przez cały rok jest połączeniem intensywnych przeżyć religijnych ze świeckimi zabawami. W tradycyjnej kulturze ludowej czas ten naznaczony jest wielkim bogactwem zwyczajów, obrzędów, wróżb, działań magicznych rytuałów. Jeszcze do niedawna zimową nocą grupy kolędujących przebierańców składały wizyty domownikom przynosząc życzenia świąteczne i noworoczne, wywołując śmiech i radość. Kolędnicy zaczynali chodzić od świętego Szczepana, zdarzało się również już w Boże Narodzenie wieczorem.

 

Zwyczaje kolędnicze:

 

  1. Na podłazy
  2. Z gwiazdą
  3. Z turoniem
  4. Szopka
  5. Draby
  6. Szczodroki
  7. Trzej Królowie

 

 

 

 

 

 

 

Źródło - Magdalena Kroh Co to za gwiozdecka nad Osowią świyci.