O Boguszy

Ta niewielka, urokliwa miejscowość położona jest w pięknym regionie Beskidu Niskiego, w województwie małopolskim. Bogusza usytuowana jest na wysokości 515 metrów nad poziomem morza, w malowniczej dolinie potoku Królówka, na północno-zachodniej rubieży dawnej osady łemkowskiej.

Przyjeżdżając do Boguszy, zobaczysz okalające wieś górskie pasma, które stanowią część Gór Grybowskich. Na północy wznoszą się majestatyczne pasmo Postawne – Jaworze (o wysokości 882 metrów n.p.m.), a na południu malownicze pasmo Tokarni – Czerszli (wysokość 871 metrów n.p.m.). To idealne miejsce dla miłośników przyrody i górskich krajobrazów.

Bogusza jest łatwo dostępna, leży na drodze prowadzącej z Nowego Sącza i Kamionki Wielkiej do Florynki, a dalej do Grybowa. To doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji, jak np. położony w środku lasu teren rekreacyjny „Czarna Kępica”, liczne obiekty historyczne i sakralne, lub skansen z „Miasteczkiem Galicyjskim” na obrzeżach Nowego Sącza.

W Boguszy znajdziesz również dwie piękne świątynie, które obecnie pełnią funkcje kościołów. Pierwszą z nich jest greckokatolicka cerkiew drewniana z 1856 roku, która zachwyca swoim cennym wyposażeniem. Drugą jest prawosławna cerkiew z lat 1932–1937, będąca ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu.

Odwiedź Boguszę i pozwól sobie na chwilę wytchnienia w sercu pięknej przyrody Beskidu Niskiego oraz odkryj jej kulturowe skarby w postaci historycznych świątyń. Bogusza serdecznie Cię wita!